Ponad 13 milionów złotych kosztował remont jaworskiego dworca kolejowego. Po dwóch latach budynek nabrał blasku i wrócił do stanu świetności sprzed lat. Oficjalnego otwarcia obiektu dokonał dzisiaj dyrektor wrocławskiego Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. Tadeusz Szulc. Towarzyszyli mu wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, posłanka Elżbieta Witek oraz kapelan kolejarzy archidiecezji wrocławskiej, ks. Jan Kleszcz.
Budynek dworca został gruntownie przebudowany. W ramach prac wykonano m.in. renowację elewacji, wymieniono poszycie dachu, wzmocniono konstrukcję i zamontowano nowe instalacje. Oprócz pomieszczeń do obsługi podróżnych wyremontowano lokale komercyjne, które będą zagospodarowane przez gminę Jawor. Wykonawcą prac była firma SKB S.A. z Warszawy, która specjalizuje się w takich przedsięwzięciach. Zadanie zrealizowano ze środków własnych PKP i dofinansowaniu z budżetu państwa (67,44 proc.). Wszystkie prace wykonano pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ze względu na charakter obiektu.

– Przez lata nie działo się tu nic, chociaż od dziesięciu lat nawiązywałam kontakty z dyrektorem Szulcem i starałam się, żeby ten dworzec ruszył w końcu. Zaczynało się od niewielkich rzeczy – od rynny. Tutaj lokowaliśmy sklep sportowy, żeby ten budynek nie niszczał, ale to było za mało – mówiła podczas otwarcia poseł Elżbieta Witek.
– Na remoncie dworca nasze prace się nie kończą – zapewniał dyrektor Szulc, obiecując odrestaurowanie peronów.
Wkrótce pojawią się także nowe połączenia komunikacyjne łączące Jawor m.in. z Wrocławiem i Katowicami.
Galeria zdjęć:
fot. Daniel Śmiłowski
Materiał wideo TV Regionalna.pl:












