Wolontariusze, czasem w deszczu, ale z uśmiechem, zbierają datki na ulicach. W kinie trwają występy taneczne, w przychodni – badania profilaktyczne, a w Szkole Podstawowej nr 3 – zbiórka krwi. W Polkowicach trwa 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mieszkańcy gminy chcą dołożyć swoją „cegiełkę” do zakupu sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.
Od rana, mimo jesiennej raczej aury, wolontariusze krążą ulicami Polkowic, z puszkami i serduszkami.
– Chętnie wrzucają datki, nawet po dziesięć, dwadzieścia złotych – mówili kwestujący.
W parku, przy amfiteatrze, kilkadziesiąt osób wystartowało w biegu charytatywnym, a niektórzy z kijkami. Po kilkuminutowej rozgrzewce wszyscy ruszyli w trzykilometrową trasę. Humory dopisywały.
– Akurat zaczyna padać, ale to nic – mówiła jedna z uczestniczek. – Biegam od dłuższego czasu i jestem przyzwyczajona do zmiennej pogody. Najważniejsza jest dobra atmosfera, bo cel jest szczytny – dodała.
W Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych można m.in. zbadać poziom cukru i wykonać pomiar ciśnienia krwi. A poza tym, nabyć piękne przedmioty wykonane przez seniorów skupionych w klubie „Słoneczny Zakątek”, działającym przy PCZU. Tradycyjnie do akcji włączył się Klub HDK PCK im. „Miedzianej Kropli Krwi”, który zorganizował zbiórkę tego bezcennego leku i rejestrację potencjalnych dawców szpiku w SP nr 3. Przyszło wiele osób, a niektórzy dotarli z dość daleka.
– Zawsze staram się przyjeżdżać na klubowe zbiórki do Polkowic – powiedział nam Dariusz Płatek, pracownik ZG „Rudna”, który mieszka koło Bolesławca i do tej pory oddał ponad 20 litrów krwi.
W kinie trwają występy grup tanecznych działających przy Polkowickim Centrum Animacji i podopiecznych Przedszkola Galileo, a wieczorem odbędą się koncerty zespołów OOBE oraz Aquaplaning.
Wśród pozostałych atrakcji jest jeszcze kiermasz przedmiotów ofiarowanych przez WOŚP i innych darczyńców. Chętnych nie brakuje, a niespodziankę zaoferował też burmistrz Polkowic – dzień w fotelu włodarza gminy. Finał nastąpi o godz. 18.
Tradycyjnie, 27. Finał WOŚP zakończy Światełko do Nieba o godz. 20 przy kinie.
Fot. Urszula Romaniuk




























