Amerykańscy żołnierze wrócili do szkoły w Wysokiej (FOTO)

Grupa amerykańskich żołnierzy z dowództwem, z poznańskiej jednostki, odwiedziła dziś Szkołę Podstawową im. Reymonta w Wysokiej, gmina Przemków. Goście obejrzeli program artystyczny w wykonaniu zespołu Tęcza. Zrewanżowali się… tańcem .  

Była to już druga wizyta amerykańskich żołnierzy w szkole w Wysokiej. Wybrali ją, zachwyceni zespołem Tęcza, by poznać polską kulturę i tradycje. A zaczęło się od tego, że w zeszłym roku grupa amerykańskich żołnierzy przyjechała w te okolice na wycieczkę.

– Nasza nauczycielka była wtedy tłumaczem – opowiada Marzena Biała, dyrektor SP w Wysokiej. – Byli to żołnierze stacjonujący w Świętoszowie i ich dowódca, który usłyszał od nauczycielki o naszej szkole, zainteresował się nią ze względu na to, że pielęgnujemy tradycje ludowe, gdyż działa u nas zespół Tęcza. I tak zaczęła się nasza współpraca. Żołnierze wraz dowódcą pojawili się w październiku. Wtedy było ich niewielu, ale byli tak zafascynowani szkołą, że dowódca zapytał, czy może przekazać informację dalej, innym dowódcom. Kilka dni temu był telefon, czy mogą przyjechać w większym składzie. Dziś ma ich być 70. Cieszymy się, że nasza szkoła została wybrana.

Działający w szkole w Wysokiej zespół Tęcza to grupa wielopokoleniowa. Artyści zaśpiewali piosenki ludowe i patriotyczne, a ich pokaz z flagami był niezwykły. Goście nie żałowali braw. Sami też zaprezentowali się m.in. w tańcach country i wojennym, do którego zaprosili uczniów. Atmosfera była wspaniała, co tłumaczy, dlaczego Amerykanie wybrali tę szkołę.

Miłym i słodkim dodatkiem było też ciasto. Jak usłyszeliśmy, amerykańscy żołnierze planują kolejne odwiedziny w szkole w Wysokiej.

W spotkaniu uczestniczyli też lokalni samorządowcy.

 

 

Fot. UR