Chojnowski dworzec odzyskał dawny blask (FOTO)

Chojnowianie mogą już korzystać z wyremontowanego dworca kolejowego. Jak zaznaczają władze miasta, to nie koniec inwestycji w bezpośredniej okolicy zabytkowej stacji.

W Zgorzelcu wciąż czekają na ten moment, w Chojnowie – już dziś pełna radość. Zabytkowy gmach tutejszego dworca odzyskał dawny blask. Prace pochłonęły ok. 9,5 mln zł.

– Dzięki bardzo dobrej współrpacy z konserwatorem zabytków udaje nam się przywrócić świetność tego obiektu. Mamy nadzieję, że od dziś będzie to ważne miejsce, z którego korzystają przede wszystkim tutejsi mieszkańcy – powiedział podczas ceremonii Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.

Chojnowski dworzec zmienił się nie do poznania, począwszy od elewacji. Wewnątrz jego murów pasażerowie mają do dyspozycji m.in. odrestaurowaną poczekalnię i biuro obsługi klienta. Są też udogodnienia dla osób z małymi dziećmi, niewidzących i niedowidzących.

– To jedna z inwestycji, które realizują zaległości znane od wielu, wielu lat. Dworce niszczały, wszyscy wiemy, w jakim były stanie. Dzisiaj przywracamy je do użytku – zauważył wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. – To piękny budynek, jeden z piękniejszych w Chojnowie. Cieszę się, że modernizujemy tę zabudowę. Tutejszy dworzec nie był przecież modernizowany od czasów wojny.

W uroczystym otwarciu dworca wzięli udział parlamentarzyści, lokalni samorządowcy i przedstawiciele PKP. Burmistrz miasta nie krył radości, zapowiedział jednak, że to nie koniec zmian w pobliżu kolejowej stacji.

– Nasz plan jest taki, żeby nie zamykać się do dworca. Cały plac dworcowy ma stać się małym centrum przesiadkowym. Chcemy, żeby były tu przystanki dla autobusów i busów. Żeby można było przesiąść się z samochodu i dojechać do Wrocławia pociągiem. W tej chwili jesteśmy na etapie projektowania centrum – zdradził Jan Serkies.

Remont dworca w Chojnowie to część realizowanego przez PKP S.A. programu, który tylko na Dolnym Śląsku przewiduje modernizację 17 obiektów. Kolejnym na liście jest ten w Zgorzelcu. W sumie, do końca 2023 r., kolej planuje wyremontować lub wybudować od podstaw ok. 200 dworców w całym kraju.

.

.