Koncertowy Ziemniak (FOTO)

Minęło 15 lat, kiedy na placu przy boisku w Piotrowicach zapłonęło ognisko, a w nim piekły się ziemniaki. W pieczenie włączyli się mieszkańcy i tak powstało Święto Pieczonego Ziemniaka. Nie przypadkowo, ponieważ spora ilość rolników tej miejscowości uprawia właśnie ziemniaki. Impreza rozrosła się, inicjatywę wsparła gmina i inni sponsorzy. Obecnie piotrowickie Święto to festiwal smaków i rozrywki na najwyższym poziomie.

Organizatorem wydarzenia od początku jest Towarzystwo Miłośników Piotrowic z radą sołecką wsi i gminą. Bywało, że na Święcie Ziemniaka brakowało… ziemniaków.

Kilka lat temu swój przepis na placki zaserwował śp. Maciej Kuroń, do ziemniaków przygrywał Bajer Full, a w tym roku koncertowo spisały się Piotrowiczanki i przesympatyczna Szula, która razem z tancerzami (Damianem i Asią) podbili serca publiczności. Tańcem hip-hop popisał się młody mieszkaniec Miłosz Nawara, który na swoim koncie ma już wiele sukcesów.

Dzięki uprzejmości TeleJawor i TV Regionalnej biesiadnicy mogli powspominać koncert Modern Talking Reloaded, który odbył się końcem sierpnia, właśnie w Piotrowicach podczas gminnych dożynek.

– Takie są właśnie Piotrowice, gmina Męcinka, najlepsze miejsce do życia! – powtarzał bez końca  prezenter.

Już od godziny 16 przy ognisku i stoiskach kulinarnych ustawiały się kolejki. Były ziemniaki z ogniska, frytki, grochówka pana Józefa Łupkowskiego i oczywiście placek po piotrowicku wg przepisu Kuronia. Panie ze szkolnej rady rodziców upiekły kilkadziesiąt blach domowych ciast. Długi ogonek chętnych ustawił się też po losy. Piotrowickie loterie słyną z atrakcyjnych nagród. W tym roku była to m.in. pralka oraz inny sprzęt AGD.

W ramach imprezy odbyły się trzy konkursy. W kulinarnym, na najciekawszą potrawę wygrał sernik ziemniaczany przygotowany przez panie z kabaretu Żmije z Męcinki. Najładniej przystrojoną posesją o tematyce ziemniaczanej okazało się domostwo pani Józefy Bigos, a w konkurencji Strongman zwyciężył Artur Zuchmantowicz z Jawora.

Swoje pięć minut na scenie mieli strażacy z Małuszowa, którzy świętowali swoje sukcesy zdobyte na wojewódzkich zawodach w Grębocicach. Do Piotrowic zawitali też ze swoim nowym wozem druhowie z OSP Męcinka, którzy pilnowali porządku i zachęcali najmłodszych do wstępowania do młodzieżowej drużyny pożarniczej.

Słowa uznania pod adresem organizatorów wyraził wójt Mirosław Brzozowski, który dziękował sołtysowi Stowarzyszeniu i radzie sołeckiej za zaangażowanie.

– Cały dochód z imprezy przeznaczony jest na kolejne imprezy i przede wszystkim na rewitalizację zabytkowego parku, który obecnie użycza nam właściciel, Grzegorz Węglewski. Już wkrótce dojdzie do skutku transakcja i park stanie się własnością gminy – powiedział nam sołtys, Andrzej Ankus.

Galeria zdjęć:

fot. Daniel Śmiłowski