W Jaworze pojawiły się rowerowe patrole policji. Będą obecne w miejscach, gdzie dojazd radiowozem jest utrudniony bądź niemożliwy. Funkcjonariuszy na dwóch kółkach można będzie spotkać w parkach, na ścieżkach rowerowych i w okolicy cmentarza.
Jawor jest drugim po Oleśnicy miastem w województwie, gdzie rowerowe patrole są współfinansowane przez samorząd. Na miejscowym rynku odbyło się uroczyste przekazanie sprzętu z udziałem policjantów z wydziału prewencji komendy wojewódzkiej.
– To efekt współpracy kilku instytucji, ale też odpowiedź na sygnały mieszkańców – mówi zastępca komendanta powiatowego policji, młodszy inspektor Artur Bujak. Pilotażowo na ulice wyjadą dwa rowery, ale władze miasta nie wykluczają w razie potrzeby powiększenia rowerowej „floty”.
Mieszkańcy przyjęli pomysł z entuzjazmem, a pierwszy patrol powitali w rynku oklaskami. Miejsc do patrolowania będzie sporo: Park Miejski, Park Pokoju, wąskie ścieżki nad Nysą Szaloną i ogródki działkowe. Do patrolowania wyznaczono ośmiu funkcjonariuszy. Są po wstępnych szkoleniach i mają się doskonalić nie tylko w technice jazdy na rowerze, ale też w możliwościach wykorzystania roweru w przypadkach zagrożenia.
Fot. Daniel Śmiłowski
Materiał wideo:












